2020 Official Schedule

February 14 – February 16

 Click here for BUIDL Week Schedule

 Click here for DAOFest Schedule

 Click here for Sustain Web3 Schedule

 Click here for Ethereum Jesus Event List

 Click here for Breckenridge Mountain Retreat

Rainbow Stage
Moon Stage
Mountain Stage
All
Time/Type/Track
Title
Presenter/Speaker(s)

8:00 AM

Doors open!

8:30 AM

Welcome to ETHDenver!
ETHDenver Stewards

8:30 AM

Welcome to ETHDenver! (Rebroadcast)
ETHDenver Stewards

8:30 AM

Welcome to ETHDenver! (Rebroadcast)
ETHDenver Stewards

9:00 AM

Workshop - Layers & Legos
Deborah Simpier, Althea

9:00 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Joe Petrowski, Polkadot

9:00 AM

Workshop - Digital Organizations
The DAO Canvas Workshop
Felipe Duarte, DAOStack

9:00 AM

Yoga
Zen Zone

9:25 AM

Workshop - Layers & Legos
Erik Marks, MetaMask

9:25 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Matt Cutler, Blocknative

9:45 AM

Meditation
Zen Zone

9:50 AM

Talk - Layers & Legos
Alex Van de Sande, UniLogin

9:50 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Nathan Handler and Justin Sheek, Orchid

9:50 AM

Workshop - Digital Organizations
How to Have Every Conversation Go Well
Jess Nichol, Josh Zemel, Michael Porcelli, Bedrock Culture and Leadership

10:00 AM

Beginner
Kick off & intro to Web3 by Pepo
Mini Stage

10:00 AM

Gong Bath
Zen Zone

10:15 AM

Workshop - Layers & Legos
Brad McDermott, J.P. Morgan Quorum

10:15 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Carolyn Reckhow, Keep

10:20 AM

Beginner
Set up a wallet+Earn some crypto by Pepo
Mini Stage

10:40 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Piper Mirriam, Ethereum Foundation

10:40 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Billy Rennekamp, Tendermint

10:40 AM

Workshop - Digital Organizations
Building the Data DAO
Weilei Yu, Streamr

11:00 AM

Beginner
Intro to smart contracts by ConsenSysAcademy
Mini Stage

11:05 AM

Talk - Protocols & Interoperability
Danny Ryan, Ethereum Foundation

11:05 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Isaac Ardis, ETC Labs

11:05 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Intro to Security First Development; ERC20 Misbehaviors; Transparent Dishonesty: Taxonomy of Front-Running Attacks
Gonçalo Sá, Sergii Kravchenko, Shayan Eskandari, ConsenSys Diligence

11:30 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Kendall Cole, NEAR

11:30 AM

Talk - Protocols & Interoperability
Bob Summerwill, ETC Cooperative

11:55 AM

Talk - Digital Organizations
Elena Sinelnikova, CryptoChicks

11:55 AM

Workshop - Layers & Legos
Auryn Macmillon, Colony

11:55 AM

Talk - Protocols & Interoperability
What We Can Learn from TON to Improve ETH 2.0 Dev Experience
Nikita Kozlov, zeropool.network

12:20 PM

Talk - Digital Organizations
Josh Cinncinati, zCash Foundation

12:20 PM

Workshop - Layers & Legos
Gilles Fedak & Hadrien Croubois, iExec

12:20 PM

Workshop - Usability & Adoption
Stop Building S*** People Don't Need: A Friendly Introduction to Generative Research & Prototyping
Zach Herring & Katie Johnson, ConsenSys

12:45 PM

Beginner
Evolution of money+intro to stablecoin by MakerDAO
Mini Stage

12:45 PM

Talk - Digital Organizations
Ejaaz Ahamadeen, ConsenSys Codefi

12:45 PM

Workshop - Layers & Legos
Edward Felten, Offchain Labs

12:45 PM

Workshop - Usability & Adoption
Native Mobile Ethereum dApps: Why, How & What to Do About Censorship
Paul Cowgill, Tasit Labs

1:00 PM

Yoga
Zen Zone

1:10 PM

Workshop - DeFi
Patrick Gallagher & Miao Zhicheng, rDAI

1:10 PM

Workshop - Layers & Legos
Nick Gheorghita, Ethereum Foundation

1:10 PM

Workshop - Usability & Adoption
No Code, No Problem
Karen Scarbrough & Austin Griffiths, BP & eth.build

1:35 PM

Workshop - DeFi
Leveraging DeFi with Fulcrum
Tom Bean, bZx

1:35 PM

Workshop - Layers & Legos
Braden Pezeshki, Unstoppable Domains

1:35 PM

Workshop - Usability & Adoption
The Burner Wallet (Burn Baby Burn)
David Mihal & Austin Griffith, Burner Wallet Inc.

1:45 PM

Beginner
Dare to DAO: A look at DAOs and their role in web3 by DAOStack
Mini Stage

1:45 PM

Meditation
Zen Zone

2:00 PM

Gong Bath
Zen Zone

2:00 PM

Workshop - DeFi
Anton Buenavista, Kyber Network

2:00 PM

Talk - Usability & Adoption
David He and Ian Smith, Fortmatic

2:00 PM

Workshop - Usability & Adoption
dAppHero: Building Web3 with No Code
Dennison Bertram, dApp Hero

2:15 PM

Beginner
Exploration Track Intro by CryptoChicks & Blockchain Education Network
Mini Stage

2:25 PM

Workshop - Layers & Legos
Christine Perry, SKALE

2:25 PM

Workshop - Usability & Adoption
Brendan Asselstine, Pool Together

2:25 PM

Workshop - Usability & Adoption
Money Legos
James Young, Abridged

2:30 PM

Beginner
1 Million Devs by ConsenSys Rapid Team
Mini Stage

2:45 PM

Beginner
Development Cheat Codes: building dapps with no code by Abridged, DeFiZap, DappHero and BuildHub
Mini Stage

2:50 PM

Workshop - Layers & Legos
Johann Eid, Chainlink

2:50 PM

Workshop - Layers & Legos
Yaniv Tal, The Graph

2:50 PM

Workshop - Layers & Legos
Groundhog, rDAI, Raising Funds & Building Projects in the Ecosystem
Andrew Redden, Groundhog

3:00 PM

Beginner
Smart Contracts - In depth by Consensys Academy
Mini Stage

3:15 PM

Workshop - Layers & Legos
Mo Dong, Celer

3:15 PM

Workshop - Layers & Legos
Rachel Black, 3Box

3:15 PM

Workshop - Layers & Legos
The Future of Ethereum Accounts: Contract-Based Accounts
Shane Fontaine, Authereum

3:40 PM

Workshop - Usability & Adoption
Jason Goldberg, Simona Pop & Benjamin Bollen, Pepo

3:40 PM

Workshop - Layers & Legos
Victor Grau Serrat, Enigma

3:40 PM

Talk - Layers & Legos
Making IPFS Work For You
Matt Ober, Pinata.cloud

4:00 PM

Yoga
Zen Zone

4:00 PM

Beginner
Launch an ERC20 Token by Blockchain Education Network (BEN)
Mini Stage

4:05 PM

Talk - Public Good & Social Impact
Anna Vladi, Blocx

4:05 PM

Workshop - Layers & Legos
Nodar Janashia, DeFiZap

4:05 PM

Workshop - Layers & Legos
MakerDAO: Deconstructing the Oracle Stack
Nik Kunkel, Maker DAO

4:15 PM

Talk - Digital Organizations
Dr. Steven Waterhouse, Orchid

4:30 PM

Talk - Public Good & Social Impact
Simona Pop, Pepo

4:30 PM

Workshop - Layers & Legos
Devin Finzer, OpenSea

4:35 PM

Workshop - Layers & Legos
John Adler, Fuel Labs

4:45 PM

Meditation
Zen Zone

5:00 PM

Colorado Governor Jared Polis w/ Laura Shin, Unconfirmed Podcast

5:30 PM

Opening Ceremonies

5:30 PM

Opening Ceremony (Rebroadcast)

5:30 PM

Opening Ceremony (Rebroadcast)

7:30 PM

Meta Sponsors: Rapid Fire Bounties

7:30 PM

Workshop - Layers & Legos
Zero Knowledge Lightning Talks (pun intended)
Barry Whitehat, Vaibhav Chellani, WJ, CC, Matthew Finestone, Igor Gulamov, Lakshman Sankar, Jordi Baylina, ZK
Rainbow Stage
Moon Stage
Mountain Stage
All
Time/Type/Track
Title
Presenter/Speaker(s)

9:00 AM

Talk - Public Good & Social Impact
Kevin Owocki, Gitcoin

9:00 AM

Workshop - Layers & Legos
Michael Godsey, ConsenSys

9:00 AM

Yoga
Zen Zone

9:25 AM

Talk - Digital Organizations
Lisa Loud, ShapeShift

9:25 AM

Workshop - Usability & Adoption
Austin Griffith, Ethereum Foundation

9:45 AM

Meditation
Zen Zone

9:50 AM

Talk - Usability & Adoption
Taylor Monahan, MyCrypto

9:50 AM

Workshop - Layers & Legos
Manuel Polzhofer, dapp.tools

10:00 AM

Beginner
Make an EthDApp by Blockchain Education Network (BEN)
Mini Stage

10:15 AM

Talk - Digital Organizations
Shiv Malik, Streamr

10:15 AM

Workshop - Layers & Legos
Chase Boyle, Radar

10:30 AM

Beginner
Blockchain & social impact by BEN
Mini Stage

10:40 AM

Talk - Layers & Legos
Richard Ma, Quantstamp

10:40 AM

Talk - Layers & Legos
Carson Farmer, Textile.io

11:00 AM

Talk -
Exploring Awareness with Grandfather of Ethereum Dmitry Buterin
Zen Dome (On the way to the Zen Zone)

11:00 AM

Beginner
How to use blockchain to make businesses more sustainable by BEN & Vera Natural
Mini Stage

11:05 AM

Workshop - Digital Organizations
Matan Field, DAOStack

11:05 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Brent Xu, Tendermint

11:30 AM

Beginner
NoCode Workshop - Building with Money Legos by Abridged
Mini Stage

11:30 AM

Talk - DeFi
Gavin McDermott, IDEO CoLab Ventures

11:30 AM

Talk - DeFi
Ganesh Swami, Covalent

11:55 AM

Talk - DeFi
Tim Ogilvie, Staked

11:55 AM

Workshop - Protocols & Interoperability
Joshua McDougall, C4

12:15 PM

Beginner
NoCode Workshop - Unipool Zap by DeFiZap
Mini Stage

12:20 PM

Talk - DeFi
Mariano Conti, Maker Foundation

12:20 PM

Workshop - Usability & Adoption
Ben Heidorn, Blockade Games

12:45 PM

Talk - DeFi
Dan Elitzer, IDEO CoLab Ventures

12:45 PM

Talk - Digital Organizations
Aaron Wright, Open Law

12:15 PM

Beginner
NoCode Workshop - Building Web3 Front end with Dapphero
Mini Stage

1:00 PM

Yoga
Zen Zone

1:10 PM

Workshop - DeFi
Nate Hindman, Bancor Protocol

1:10 PM

Talk - Digital Organizations
Amanda Cassatt, MarketingDAO

1:30 PM

Beginner
Cofee traceability, sustainabilty, and local impact through Blockchain by Abira coffee & Vera Natural
Mini Stage

1:35 PM

Talk - DeFi
Vignesh Sundaresan, Vii Sundaram, Lendroid

1:35 PM

Talk - Digital Organizations
James Waugh, Alex Masmej, MetaCartel

1:45 PM

Meditation
Zen Zone

2:00 PM

Gong Bath
Zen Zone

2:00 PM

Beginner
NoCode Workshop - BUIDL Like a Boss: Integration 101 with EventFlow
Mini Stage

2:00 PM

Panel - DeFi
Kyle Kistner (BzX), Felix Feng (Set Protocol), Noah Zinsmeister (Uniswap), Shala Burroughs (Radar) Moderated by: Wilson Withiam (Messari)

2:00 PM

Panel Public Good & Social Impact
Devin Finzer (OpenSea), John Crane (SuperRare), Gustavo Griscalla (ArtOlin), Theo Goodman (RarePepe) Moderated by: Jessica Angel (ArtProject.io)

2:35 PM

Panel Protocols & Interoperability
Jack O'Holleran (Skale), Billy Rennekamp (Tendermint), Gilles Fedec (iExec), Adelyn Zhou (Chainlink), Mo Dong (Celer) Moderated by: Hudson Jameson (EF)

2:35 PM

Panel Public Good & Social Impact
Simona Popp (OST), Kevin Owocki (Gitcoin), Anne Connolly (Singularity U), Niran Babalola (Panvala), Grace Torellas (B4Humanity) Moderated by: Shira Frank (Maiden)

3:00 PM

Beginner
Blockchain & clean energy (use cases- Puerto Rico) by Erick Pinos
Mini Stage

3:10 PM

Panel Protocols & Interoperability
Illia Polosukhin (NEAR), Josh Swihart (zCash), Danny Ryan (ETH2.0), Asaf Shachaf (Bancor), James Wo (ETC Labs) Moderated by: Karen Scarbrough (BP)

3:10 PM

Panel Usability & Adoption
Carson Farmer (Textile), Yaniv Tal (Graph), Bradley Kam (Unstoppable Domains), Kevin Seagraves (Charge), Brantley Millegan (ENS) Moderated by: Scott Moore (Gitcoin)

3:30 PM

Beginner
Blockchain & local impact/development in Latin America by BEN & Altus
Mini Stage

3:45 PM

Panel Digital Organizations
Amanda Cassatt (MarketingDAO), Matan Field (DAOStack), James Duncan (Metacartel), María Gomez (Aragon), Griff Green (Giveth.io) Moderated by: Rouven Heck (ConsenSys)

3:45 PM

Panel Usability & Adoption
Sean Li (Fortmatic), Michael Sena (3Box), David Gold (Dapix), Jonny Howle (uPort), Scott Gralnick (Portis) Moderated by: Taylor Monahan (MyCrypto)

4:00 PM

Yoga
Zen Zone

4:20 PM

Panel Public Good & Social Impact
Yev Muchnik (LaunchLegal), Thad Batt (OIT), Jared Olsen (Wyoming), Corbin Page (CodeFi), Eric Kintner (Snell&Wilmer) Moderated by: Hannah Parsons (Exponential Impact)

4:20 PM

Panel Digital Organizations
Mariano Conti (MakerDAO), Aaron Wright (OpenLaw), John Paller (Opolis), Megan Knab (Veriledger), Jake Brukhman (Coinfund) Moderated by: Emily Coleman (Wachsman)

4:45 PM

Meditation
Zen Zone

5:00 PM

Live Podcast
Austin Griffith & Special Guests Hosted by Joel Comm, Travis Wright (Bad Crypto)

5:35 PM

Live Podcast
Erik Voorhees, Caitlin Long, Vinay Gupta Hosted by Jon Mohan (Let's Talk Bitcoin), Tatiana Moroz (The Tatiana Show)

6:10 PM

Fireside Chat
A Fireside Chat with Joe Lubin - Founder, ConsenSys w/ John Paller (Opolis)

6:45 PM

Conversation
Dr. Angie Paccione, Taylor Kendal, Russell Castagnero, Sherry Jones w/ Hannah Parsons (Exponential Impact)

7:20 PM

Keynote
Michelle Rempel Garner, Member - Canadian Parliment

7:55 PM

Fireside Chat
A Fireside Chat with Vitalik Buterin, Founder - Ethereum w/ Jeff Roberts (Fortune)
Rainbow Stage
Moon Stage
Mountain Stage
All
Time/Type/Track
Title
Presenter/Speaker(s)

8:00 AM

#BUIDLING ENDS / Project Submissions Deadline

9:00 AM

Set-up for BUIDL Fair & Judging

9:00 AM

Yoga
Zen Zone

9:45 AM

Meditation
Zen Zone

10:00 AM

Beginner
Exploration Track judges introductions
Mini Stage

10:30 AM

Beginner
Exploration Track teams presentations
Mini Stage

12:00 PM

Gong Bath
Zen Zone

10:00AM-2:00 PM

Project Judging & BUIDL Fair

1:00 PM

Yoga
Zen Zone

1:45 PM

Meditation
Zen Zone

1:45-4:00 PM

4:00-5:00 PM

5:00-10:00 PM

Experience Colorado After Party

10:00-12:00 PM

MAKER dAppy Hour - Stoney's Bar